Соціальне житло: переваги та недоліки

Відомо, що криза суттєво вдарила по сфері будівництва. І найперше, це позначилось на великих компаніях, що будували житло, а саме висотні будинки, котеджі. Відповідно, більш як в половину скоротились темпи ринку нерухомості. В той час, середня ціна житла становила близько 8 тис. грн. за 1м² в уже збудованих об’єктах. Вартість ж недобудов коливалася від 3-5 тис. грн. за 1м². В кризовий період ціни суттєво не змінились, хоч реальних покупців житла і стало значно менше. Проте, починаючи з 2011 року обсяги ринку нерухомості та будівництва почали повільно зростати. На сьогоднішній день вартість житла в новобудовах так і залишається в межах 6-8 тис. грн. за 1м². А от попит на житло в новобудовах зростає далеко не тими темпами, як б хотілося забудовникам. Тому, деякі компанії пішли альтернативним шляхом пропонуючи на ринку так зване “соціальне”, тобто дешевше житло. Ціна за 1м² такого житла коливається в межах 2,8-4 тис. грн. В основному, це не висотні багатоповерхівки, а будинки котеджного типу.

У чому ж різниця цього виду будівництва у порівнянні з традиційним? Які переваги та недоліки має це житло? Найперше, розглянемо основні причини низької ціни на такі будинки:
1) Забудовники зменшують вартість за рахунок місця розташування житла. А саме, це околиці міст чи райони з не дуже високою вартістю житла;
2) Використовуються новіші дешевші технології спорудження будинків, а саме, дерев’яно-каркасний та газоблочний.

Щодо місця розташування – це питання особистих уподобань покупця. Не усі бажають жити в місті, де у будь-якому випадку є шум, обмежений простір.
Розглянемо докладніше технології, за якими споруджені дані будинки, їх характеристики: довговічність, надійність, безпечність, ін.

1. Дерев’яно-каркасний будинок
Дана технологія уже давно застосовується в усьому світі. Каркасна конструкція складається з прогонів (вертикально розташовані бруси обшиті ззовні ОСБ-плитою), які виготовляються з деревини соснових порід. Конструктивно дерев’яно-каркасний будинок зображений на малюнку поданому нижче.

Соціальне житло: переваги та недоліки


Вона відповідає сучасним вимогам будівництва і має безліч переваг, а саме:

• Високі темпи будівництва. Основний каркас зводиться за 2 тижні, решта часу займають опоряджувальні роботи. Окрім того, наприклад, дерев’яні будинки з оциліндрованої колоди або бруса вимагають річної усадки перед початком обробних робіт, а також додаткового вимірювання стін і утеплення, отже оселитися в них можна лише через 2 роки. А от каркасний будинок не просідає, тому придатний для житла одразу після завершення будівництва. Також будівництво каркасного будинку можна здійснювати у будь-яку пору року.

• Економічність. Вартість будівництва за даною технологією порівняно невисока як і витрати на подальшу експлуатацію будинку. Сам процес зведення будинку не вимагає великого підйомного устаткування, оскільки частини каркасу мають невеликі розміри та вагу, а це в свою чергу мінімізує трудовитрати. Крім того, дані будинки значно легші за цегляні і не потребують масивного фундаменту, що в свою чергу, здешевлює будівництво.

• Екологічність. Чисте повітря даних будівель забезпечується вибором матеріалів конструкцій, що містять мінімальну кількість забруднюючих речовин із додаванням свіжого повітря шляхом вентиляції. Забезпечення необхідного природного освітлення можливістю розташування вікон будь-яких розмірів. Хороша звукоізоляція та низька радіоактивність дерева у порівнянні з бетоном чи природним гіпсом.

• Легкість обробних матеріалів. Цегляні будинки при використанні традиційної штукатурки не дають ідеально рівної поверхні стін, підлоги та стелі. У каркасному будинку поверхня стін, підлоги, стелі виходить ідеально рівною через саму конструкцію будинку із застосуванням каліброваної деревини. Ідеальними виходять кути стиків “стіна-підлога”та “стіна-стеля”, відсутні і щілини у стику “стіна-підлога”.

• Надійність, міцність, довговічність. Комп’ютерне програмування та виготовлення на основі цього елементів стін та даху дозволяє отримати точне з’єднання деталей з відсутністю трудомісткої підгонки конструкції на будівельному майданчику. В результаті конструкція є дуже міцною. Такий будинок є найбільш стійкий та нечутливий до сезонних переміщень фундаменту та має високу сейсмостійкість. Це свого роду система жорстко скріплених коробок, яку важко зруйнувати. Такі будинку мають високу жорсткість, стійкість до деформацій, а їх зовнішні і внутрішні стіни у декілька разів легші за цегляні, газобетонні чи з оциліндрованих колод. Таким чином конструкція дерев’яно-каркасного будинку є оптимальною для різних кліматичних зон та геологічних умов. Терміни служби таких будинків вказують різні від 50 до 100 і більше років. Все залежить, в першу чергу, від того наскільки надійно та фахово будинок зібраний, просушений та захищений. Також довговічність, в не меншій мірі залежить від терміну експлуатації утеплювачів (які необхідно замінювати кожні 30-50 років), внутрішніх інженерних систем (труб, системи опалення, ін.). Довговічність ж конструкції досягається за рахунок обробки деревини, і прихованого розміщення каркасу.

• Креативність архітектурних рішень. Дана технологія дозволяє виконувати будь-які конструктивні рішення з мінімальними витратами. Уніфікованість типів і розмірів несучих елементів каркасного будинку дозволяє вибрати будь-який вид обробки як зовні, так і всередині.

• Енергозберігаючі властивості. Дерево – тепломісткий матеріал, його теплоізоляційні властивості в 3-5 разів перевищують показники цегляних або бетонних стін при однаковій товщині. Залежно від призначення і територіального розташування каркасного будинку в кожному конкретному випадку розраховуються товщина стін і система утеплення, що знижує витрати на обігрів приміщення. Також використовуються сучасні теплоізоляційні матеріали. Така конструкція забезпечує стабільні теплові характеристики будинку в будь-яку пору року і є найбільш теплозберігаючою, у порівнянні з іншими технологіями.
Таким чином, каркасний будинок, вартуючи порівняно дешево є найдоступнішим житлом у сучасному будівництві.

2. Будинок з автоклавного газобетону
Автоклавний газобетон – матеріал, який поєднує у собі кращі властивості інших будівельних матеріалів – каменю, цегли, дерева, але в той же час позбавлений їх недоліків. За свою універсальність, технологічність і зручність в роботі автоклавний газобетон називають кам’яним деревом.
Конструктив будинку з автоклавного газобетону зображено на малюнку.

Соціальне житло: переваги та недоліки


Які ж основні властивості будинків з автоклавного газобетону?

• Екологічність. Авоклавний газобетон – екологічний матеріал, який виробляється з екологічно чистої сировини: піску, вапна, цементу і води. Він не містить шкідливих хімічних сполук і не вимагає спеціальної обробки токсичними сполуками для збільшення терміну експлуатації будівлі.

• Швидкість та якість будівництва. Будівництво будинку з автоклавного газобетону здійснюється за один сезон. Висока якість та швидкість кладки однорідних кам’яних стін з автоклавного газобетону забезпечується великими і точними розмірами блоків, що укладаються на клей.

• Надійність. Термін служби будинку з автоклавного газобетону перевищує 100 років. Кам’яні стіни з даного матеріалу не горять, мають високу вогнестійкість. Завдяки низькій теплопровідності така стіна слабо прогрівається при контакті з відкритим вогнем, тому каміни і печі можуть примикати до стін, а всередині стін можна прокладати димові та вентиляційні канали (на відміну від дерев’яних будинків). А ще такі стіни не гниють, не бояться цвілі та води, не схильні до дії гризунів та комах.

• Енергоефективність. Автоклавний газобетон з щільністю 400-600 кг/м³ є і конструкційним і теплоізоляційним матеріалом. Це штучний пористий камінь на зразок природної пемзи, що і визначає його високі теплоізоляційні властивості. Кам’яні стіни з автоклавного газобетону на дотик – теплі. Газобетон – матеріал з якого можна зводити однорідні стінові конструкції. Стіна товщиною 375 мм забезпечує нормативні вимоги щодо опору теплопередачі без додаткового утеплення. Відсутність теплопровідних включень забезпечує рівномірний розподіл температур на внутрішній поверхні стіни, що підтримує комфортний мікроклімат приміщень. Газобетонна стіна може ефективно накопичувати і довго зберігати тепло.

• Економічність. Будівництво будинку з автоклавного газобетону обходиться дешевше, ніж цегляного будинку. Економія досягається за рахунок меншої вартості стінових матеріалів (газоблоків); фундаменту (стіни з газобетону мають набагато меншу вагу, ніж цегляні, які потребують капітального фундаменту); меншої вартості будівельних робіт (один газобетонний блок замінює 20-25 цеглин, що знижує витрати на робочу силу та кількість клейового розчину); нижчих витрат на доставці та засобах механізації.

• Простота конструкції, монтажу та обробки. Відсутність механічного кріплення шарів зводить до мінімуму можливість збитків від людського фактору. Укласти блоки рівно дуже просто. А розчин клею в 3-4 мм не дозволяє блокам “ходити” по суміші. Блоки на розчині стають стик в стик, чого набагато важче домогтися при кладці цегли або пінобетону. Пориста структура газобетон них блоків полегшує їх механічну обробку. На відмінну від звичайного бетону чи цеглин, такі блоки можна нарізати ручною пилкою, шліфувати, свердлити, фрезерувати, ін., що полегшує зведення стін, прокладку комунікацій і внутрішню обробку.
На сьогодні, в кризовий період, у будівництві найважливішими факторами стають економічність і простота. Будинки з автоклавного газобетону повністю відповідають даним критеріям.

Звичайно, як і при будівництві будинків з будь-якого виду матеріалу, і у даних технологій є свої недоліки. Проте, тут варто найперше пам’ятати про якість усіх будівельних матеріалів, які повинні використовуватись виключно на основі технічних характеристик та будівельних норм і правил. Приватні забудовники, на жаль, часто вивчають лише позитивні сторони і не дотримуються усіх нормативів та правил будівництва. А це, в свою чергу, призводить до різних дефектів як фундаментів, так і несучих конструкцій, перекриттів, ін.

Отже, вибір будівництва житла за тією чи іншою технологією залежить, звичайно, від особистих уподобань кожного, проте, найкраще довірити це питання професійним будівельникам, які добре знайомі з технологіями, матеріалами, їх властивостями. Саме при такому підході кожен будинок попередньо прораховується і визначається найбільш оптимальний варіант для конкретного проекту.
Опублікував: Administrator   22-04-2013   в розділі Статті   |   Переглядів: 3127   |   Читати далі